9 Şubat 2011 Çarşamba

AŞK TÖRE(N)LERİ İLE BENNU GEREDE KENT MEYDANI AVM’YE GELİYOR
Ünlü fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede’nin Aşk Töre(n)leri adını verdiği sergisi 15 Şubat tarihinde Kent Meydanı AVM’de. Bennu Gerede’nin “Aşk Töre(n)leri “ başlıklı Türkiye’de kadın, aşk ve töre cinayetleri üstüne kurgulayarak gerçekleştirdiği fotoğrafları, sanat aracılığıyla bu konuyu gündeme getirip, cinayetler ve intiharlar üstüne yaptığı araştırmalar sonucunda seçtiği bir dizi cinayeti bu fotoğraf dizisinde bir kurgu olarak sunuyor.

Fotoğraflar genç kızların ve kadınların aileleri tarafından intihara zorlanmaları veya öldürülmeleri; öldürülemeyenlerin ise çeşitli şiddet türleriyle karşılaşmalarını, bütün bu zulmün “aşk” üstüne odaklanıyor olmasını ve erkek egemen bir toplumun kabul edilemez sınırsızlığını irdeliyor ve eleştiriyor. Kurguda izlenen sahnelerdeki masumiyet, dinginlik ve ince estetik ile cinayetlerin acımasızlığı ve şiddeti arasındaki karşıtlık, bu fotoğrafların izleyici üstündeki etkisini sınıyor.

10 gün boyunca açık kalacak olan Aşk Töre(n)leri fotoğraf sergisi Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. Ayrıca Bennu Gerede 16 Şubat 2011 tarihinde serginin açılışını yapmak üzere Bursa’ya gelecek.Hiç yorum yok: